Niewątpliwie największą zaletą jest ciągła, niezależna od warunków atmosferycznych wymiana oczyszczonego powietrza w budynku przy jednoczesnym odzysku energii. Wentylacja mechaniczna zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach, polepsza samopoczucie oraz przynosi oszczędności.
Wszystko uzależnione jest od zapotrzebowania na ciepło dla budynku. I tak w przypadku budynków pasywnych czy niskoenergetycznych, dodatkowa grzałka np. elektryczna o mocy 2kW w systemie rekuperacji o określonej wydajności przepływu może okazać się wystarczająca. Niestety są to bardzo sporadyczne przypadki.
Na chwilę obecną przepływ powietrza w rekuperatorze dobiera się przede wszystkim na podstawie krotności wymian powietrza w pomieszczeniu, tak by dostarczyć minimum powietrza świeżego przy minimalnym poborze prądu przez rekuperator.
Rekuperacja jest to proces odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza (z kuchni, łazienek, wc) i oddanie go do powietrza nawiewanego (do pokoi mieszkalnych). Proces ten odbywa się za pomocą rekuperatora. Rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza w budynku, optymalny jego rozkład w pomieszczeniach, filtrację powietrza oraz usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci.
Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj