mail 75-221 Koszalin, ul. Morska 20 mail biuro@esg.net.pl mail +48 604 992 760

Rekuperacja - jak działa?

data dodania: Rekuperacja

http://www.esg.emade.pro-linuxpl.com/files/img/schemat-2.gif Obecnie budowane domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością wynikającą z lepszej jakości stosowanych materiałów, z dbałości o odpowiednią termoizolację budynku i ze szczelności nowoczesnej stolarki budowlanej. Jednak w tak zbudowanych budynkach pojawiły się problemy z zapewnieniem odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Zbyt mała ilość napływającego z zewnątrz powietrza świeżego jest przyczyną złego samopoczucia osób w nich przebywających. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie systemów wentylacyjnych.

Rekuperacja jest to proces odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza (z kuchni, łazienek, wc) i oddanie go do powietrza nawiewanego (do pokoi mieszkalnych). Proces ten odbywa się za pomocą rekuperatora. Rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza w budynku, optymalny jego rozkład w pomieszczeniach, filtrację powietrza oraz usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Każdy rekuperator zaopatrzony jest w wentylatory. Rodzaj i wielkość wentylatorów dla poszczególnych rekuperatorów zazwyczaj jest dobrana w celu optymalizowania parametrów zużycia energii, a także poziomu emitowanego dźwięku. Jakość użytych wentylatorów wpływa na czas bezawaryjnej pracy rekuperatorów i emitowany hałas.

Rekuperator jest urządzeniem, w którym zachodzi proces przekazywania energii (ciepła) z jednego źródła do drugiego. Tutaj spotykają się dwa strumienie powietrza – wyciąganego oraz nawiewanego. Strumienie te są odseparowane w taki sposób, że się nie mieszają ale przepływając przez specjalnie skonstruowane elementy oddają sobie ciepło a do budynku nie wracają zanieczyszczenia.

Instalacja składa się z urządzenia z rekuperatorem wyposażonego w wentylatory, a w razie potrzeby - w nagrzewnicę elektryczną lub wodną, dogrzewającą powietrze. Zwykle montujemy takie urządzenie z dala od pomieszczeń codziennego użytku np. w garażu lub na poddaszu – nie jest to jednak wymogiem, ponieważ mamy wiele realizacji, gdzie centralę rekuperacyjną montowano w mieszkaniach. Rekuperator to „serce” naszego systemu świeżego powietrza domowego. Poprzez GPWC lub też bezpośrednio ze ściany budynku przez czerpnię, pobieramy świeże powietrze, które po procesie podgrzania w rekuperatorze trafia do kanałów wentylacyjnych rozprowadzonych w domu. Kanały takie można układać w warstwach wylewek, na poddaszu, lub też w przestrzeniach między stropem a sufitem podwieszanym. Przyjmujemy zasadę, że powietrze zużyte wyciągamy z pomieszczeń sanitarnych (łazienki, pralnia) oraz z kuchni, tym samym ograniczając rozprzestrzenianie się i przepływ powietrza z sanitariatów i kuchni do innych pomieszczeń.

Czy zużyte powietrze ma wpływ na powietrze nawiewane?

Powietrze zużyte, oddając swoje ciepło do świeżego, nie wpływa bezpośrednio na nie. Strumienie powietrza nie mieszają się, zaś sam wymiennik jak również całe urządzanie jest szczelne, co potwierdzają badania z niezależnych jednostek badawczych – np. z Politechniki Łódzkiej lub laboratorium EBM Papst.

 

Przed rozpoczęciem montażu musi zostać wykonany projekt instalacji zawierający wszelkie obliczenia niezbędne do prawidłowego doboru rekuperatora oraz poszczególnych elementów instalacji wentylacyjnej.

Pompy ciepła

Sposób na zapewnienie komfortu termicznego budynku przy jednoczesnej trosce o środowisko.

Fotowoltaika

Tani sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który nie szkodząc środowisku naturalnemu.

Rekuperacje

Odzyskiwanie ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i oddanie go do powietrza nawiewanego.

Ogrzewanie i chłodzenie

Lepsze samopoczucie i mniejsze zużycie energii niż tradycyjne grzejniki.

ESG
Sławomir Mieszczankin
75-221 Koszalin, Morska 20
Regon: 3300061405
NIP: 669-000-64-71

Dział Handlowy:
tel. +48 604 992 760
tel. +48 508 930 762
e-mail: biuro@esg.net.pl

Godziny otwarcia:
pon-pt 8:00 -16:00

Dział techniczny:
tel. +48 508 930 762

Skontaktuj się z nami

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności

Informacje

zamknij

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj

Close