mail 75-221 Koszalin, ul. Morska 20 mail biuro@esg.net.pl mail +48 604 992 760

Energia promieni słonecznych - tani sposób pozyskiwania energii elektrycznej

data dodania: Fotowoltaika

Choć koszty wytworzenia energii ze Słońca nadal przewyższają koszty pozyskiwania energii ze źródeł „tradycyjnych”, to jednak fotowoltaika przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Wynika to nie tylko z powszechności występowania promieniowania słonecznego, ale i wzrostu znaczenia ekologicznych aspektów pozyskiwania energii.  Energia promieni słonecznych to tani sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który nie szkodząc środowisku naturalnemu, znacznie obniża koszty związane z zapotrzebowaniem na prąd elektryczny.

Fotowoltaika pomaga zasilać w energię elektryczną domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, punkty oświetleniowe (przydomowe, uliczne, parkingowe), systemy używane w monitoringu, układy grzewcze i rejestratory. Dzięki fotowoltaice możliwe jest także ładowanie akumulatorów w urządzeniach przenośnych, czy środkach transportu. Coraz powszechniej wykorzystuje się ją w gadżetach oraz do zasilania małych urządzeń. W budownictwie dąży się do integracji systemów PV z budynkiem. Pojawiają się dachówki fotowoltaiczne, markizy czy transparentne moduły wykorzystywane w zadaszeniach.

Fotowoltaika (w skrócie PV) - oznacza elektryczność wytworzoną z promieniowania słonecznego. Jej początki sięgają XIX w, kiedy Antoine Cesar Becquerel zaobserwował efekt powstawania siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania słonecznego. Zjawisko długo pozostawało niewyjaśnione, aż do roku 1905, w którym efekt fotoelektryczny opisał szerzej Albert Einstein. Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne datuje się na rok 1883. Było wykonane z półprzewodnikowego selenu z cienką warstwą złota i pomimo jego niewielkiej sprawności (1%), był to znaczący krok dla rozwoju technologii solarnej. Moduły, którymi dysponujemy dzisiaj, są o niebo lepsze od tych sprzed blisko 150 lat! Spełniają najwyższe wymogi jakościowe, odznaczają się wysoką sprawnością i długą gwarancją.

Aby można było skorzystać z prądu wytworzonego przez panel fotowoltaiczny, potrzebny jest falownik (inwerter), regulator ładowania, przetwornica oraz akumulatory (w zależności od zastosowanego systemu).

Moduły fotowoltaiczne
To najważniejszy element systemu PV. Moduły są zbudowane z ogniw, wykonanych z krzemu poli- lub monokrystalicznego, a połączone w jeden panel pokrywają zapotrzebowanie na czystą energię przez większość roku.
Oferowane przez nas moduły odznaczają się wysoką odpornością na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, wysoką jakością i sprawnością energetyczną oraz długotrwałą żywotnością. Innowacyjna rama modułów umożliwia różne sposoby mocowania. Parametry techniczne modułów fotowoltaicznych KIOTO przewyższają wszystkie normy jakościowe rynków europejskich i są produkowane wyłącznie w Europie na najnowocześniejszych liniach produkcyjnych.
 
System montażowy
System obejmuje m.in. konstrukcje nośne, szyny montażowe, uchwyty dachowe itp. Ich dobór jest uzależniony od rodzaju systemu fotowoltaicznego oraz wynika z warunków zabudowy.
 
Inwerter

Przekształca energię elektryczną prądu stałego, pochodzącą z modułów fotowoltaicznych (lub zmagazynowaną w akumulatorach) na energię elektryczną prądu przemiennego o parametrach sieciowych. Odpowiednio dobrany zapewnia bezpieczną i bezawaryjną pracę systemu.

Rodzaje instalacji z panelami fotowoltaicznymi
Istnieją dwa główne typy instalacji z panelami fotowoltaicznymi – instalacje typu on- oraz off-grid.System typu off-grid nie jest połączony z siecią zewnętrzną i sam gromadzi energię w akumulatorach. W systemie on-grid nadwyżka lub niedobór energii są bilansowane poprzez połączenie z zewnętrzną siecią elektryczną. Z racji prostoty wykonania, jest to system najczęściej spotykany. W jego skład wchodzą panele fotowoltaiczne, inwertery oraz liczniki: do pomiaru dostawy energii elektrycznej do sieci i dwudrożny licznik energii, który pozwala rozróżnić, czy odbierany prąd pochodzi z instalacji PV czy z sieci publicznej.

System off-grid zwany również systemem autonomicznym, wyspowym lub samodzielnym, to system niepodłączony do sieci, w którym generowana przez panele energia jest magazynowana w akumulatorach. Świetnie spisuje się tam, gdzie podłączenie do sieci jest nieuzasadnione ekonomicznie, mało wydajne, niestabilne lub po prostu niemożliwe.
Oprócz paneli i inwerterów w skład systemu wchodzą również akumulatory, które magazynują przetworzoną energię. Dodatkowe elementy to regulator ładowania (kontroluje stan naładowania akumulatorów i nie dopuszcza do ich uszkodzenia poprzez całkowite rozładowanie lub przeładowanie) i przetwornica (zamieniająca napięcie stałe z baterii na niezbędne do zasilnia urządzeń użytku domowego).

W ostatnim czasie na popularności zyskują również systemy mieszane, które mogą pełnić funkcje zasilania awaryjnego lub dodatkowego źródła zasilania w przypadku zbyt małej mocy dostarczonej z sieci czy generatora. Mogą łączyć różne źródła energii: PV, turbiny wiatrowe, elektrownie wodne, co umożliwia uniezależnienie się od dostaw zewnętrznych energii.

 

Jak zabezpieczyć instalację PV?

Do zabezpieczenia instalacji stosuje się:

  • ochronę odgromową – przed bezpośrednim wyładowaniem piorunowym,
  • ochronę przeciwprzepięciową – przed skutkami wyładowań pośrednich oraz przepięciami wewnątrz sieci odbiorczej i zasilającej,
  • ochronę przetężeniową i zwarciową.

 

Pompy ciepła

Sposób na zapewnienie komfortu termicznego budynku przy jednoczesnej trosce o środowisko.

Fotowoltaika

Tani sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który nie szkodząc środowisku naturalnemu.

Rekuperacje

Odzyskiwanie ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i oddanie go do powietrza nawiewanego.

Ogrzewanie i chłodzenie

Lepsze samopoczucie i mniejsze zużycie energii niż tradycyjne grzejniki.

ESG
Sławomir Mieszczankin
75-221 Koszalin, Morska 20
Regon: 3300061405
NIP: 669-000-64-71

Dział Handlowy:
tel. +48 604 992 760
tel. +48 508 930 762
e-mail: biuro@esg.net.pl

Godziny otwarcia:
pon-pt 8:00 -16:00

Dział techniczny:
tel. +48 508 930 762

Skontaktuj się z nami

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności

Informacje

zamknij

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj

Close